Võlakirjadesse investeerimine on üks turvalisemaid ja ligipääsetavamaid viise passiivse tulu teenimiseks. Eriti Eestis, kus finantssüsteem on läbipaistev, maksusüsteem investeerijatele mõistetav ja juurdepääs Euroopa ning rahvusvahelistele turgudele hästi korraldatud.
Selles artiklis selgitame lihtsas keeles, mis on võlakirjad, kuidas neisse investeerida ning mida peaksid kindlasti teadma, kui soovid teenida lisasissetulekut stabiilsel ja pikaajalisel moel.
Mis on võlakiri lihtsas keeles?
Võlakiri on sisuliselt laenuleping sinu (investori) ja ettevõtte või riigi vahel. Sina annad oma raha välja – nemad lubavad maksta sulle kindla intressi (kupongi) ja tagastada algse summa kindla tähtaja jooksul.
Näide: Sa ostad 1000 euro eest võlakirja, mille aastaintress on 5% ja tähtaeg 3 aastat. Igal aastal saad 50 eurot intressi ning kolmanda aasta lõpus tagastatakse sulle kogu 1000 eurot.
Miks on võlakirjad hea valik lisasissetulekuks?
-
Stabiilsus: Võrreldes aktsiatega on võlakirjade tootlus üldjuhul fikseeritud
-
Väiksem risk: Võlakirjad on vähem volatiilsed kui aktsiad
-
Passiivne tulu: Intressid laekuvad automaatselt sinu kontole
-
Ligipääsetavus: Eestis saab alustada ka väikeste summadega – näiteks läbi Nasdaq Balticu
Milliseid võlakirju saab Eestis osta?
Siin on ülevaade enimlevinud võlakirjatüüpidest, mis on Eesti investoritele kättesaadavad:
1. Riigivõlakirjad
Need emiteeritakse valitsuste poolt. Väga madala riskiga, aga tootlus on samuti madal. Näiteks Saksamaa või Eesti riigivõlakirjad.
2. Ettevõtte võlakirjad
Need emiteeritakse erinevate firmade poolt – alates pankadest kuni tööstusettevõteteni. Tootlus on kõrgem, aga nii on ka risk.
3. Eurovõlakirjad (Eurobonds)
Need on eurodes või dollarites noteeritud võlakirjad, mis sobivad neile, kes soovivad hajutada investeeringuid rahvusvaheliselt.
4. Munitsipaalvõlakirjad
Need on linnade ja omavalitsuste emiteeritud võlakirjad. Eestis neid peaaegu ei kohta, aga mujal Euroopas on see tavaline.
5. Võlakirjafondid (ETF-id)
Kui sa ei soovi ise valida üksikuid võlakirju, võid investeerida võlakirjade ETF-idesse, mis hajutavad riski paljude emiteerijate vahel.
Kuidas alustada: samm-sammuline juhend
Samm 1 – Määra oma eesmärgid
Kas soovid teenida igakuist lisatulu või kasvatada oma vara pikemas plaanis? Kui palju riski oled valmis võtma?
Samm 2 – Vali sobiv maakler
Eestis elavatele inimestele on kõige kättesaadavamad järgmised teenusepakkujad:
-
LHV Pank
-
Swedbank
-
SEB
-
Interactive Brokers
-
Freedom24 (kui soovid ligipääsu eurovõlakirjadele)
Võrdle teenustasusid, platvormide kasutuslihtsust ja turuvalikut.
Samm 3 – Ava investeerimiskonto
Eestis on mõistlik kasutada investeerimiskontot, mis annab sulle maksueelise. Sa ei pea tulumaksu maksma enne, kui raha investeerimiskontolt välja võtad.
Samm 4 – Uuri ja vali võlakirjad
Näiteks Nasdaq Baltic veebilehel või panga platvormil saad sirvida erinevaid võlakirju. Vaata kindlasti:
-
Intressimäära (kupongimäär)
-
Tähtaega
-
Emitendi tausta ja usaldusväärsust
-
Võlakirja likviidsust ehk kui lihtne seda müüa on
Samm 5 – Investeeri ja jälgi
Osta valitud võlakirjad ning lisa need oma portfelli. Intressid laekuvad automaatselt sinu kontole. Samal ajal tasub jälgida uudiseid – kui ettevõttel hakkavad tekkima probleemid, võib see mõjutada ka sinu investeeringut.
Millele kindlasti tähelepanu pöörata
1. Maksud
Kui kasutad investeerimiskontot, saad maksustamist edasi lükata. Kui kasutad tavalist kontot, maksad 22% tulumaksu teenitud kasumilt.
2. Makseriski
Kui ettevõte läheb pankrotti, võib juhtuda, et ei maksta sulle intresse ega tagastata investeeritud summat. Seetõttu kontrolli alati ettevõtte krediidireitingut ja finantsseisu.
3. Inflatsioon
Kui inflatsioon on kõrge, võib fikseeritud intressiga võlakiri kaotada ostujõus. Sel juhul tasub kaaluda ka muutuva intressiga võlakirju.
4. Valuutarisk
Kui ostad võlakirju dollarites, kuid su kulutused on eurodes, võib valuutakursi kõikumine kas suurendada või vähendada sinu tulu.
Näiteid praktikast
Näide 1 – Tallinna Sadama võlakirjad
Üks Eesti suurimaid ettevõtteid emiteeris võlakirju tootlusega ~4% aastas. Kindel valik algajale investorile.
Näide 2 – IuteCredit Europe võlakirjad
Finantsettevõte, mille võlakirjad pakuvad kuni 10% tootlust aastas. Suurem tulu tähendab ka suuremat riski.
Kokkuvõte
Võlakirjadesse investeerimine on Eesti elanikele väga hea võimalus passiivse sissetuleku loomiseks. Tänu läbipaistvale maksusüsteemile ja tugevale ligipääsule Euroopa turgudele on see nii algajatele kui kogenud investoritele hea viis raha kasvatamiseks.
Võlakirjad sobivad neile, kes hindavad stabiilsust, etteaimatavat tootlust ja ei soovi igapäevaselt turgu jälgida. Alustada saab väikese summaga – kõige tähtsam on aru saada, mida sa ostad ja miks.